Změna velikosti písma

Drobečková navigace

Úvodní stránka > Domov se zvláštním režimem > Ubytování DsZR

Ubytování na službě Domov se zvláštním režimem

Uživatelé jsou ubytování v šestnácti dvoulůžkových pokojích. Dvoulůžkové pokoje jsou ve dvou kategoriích A a B. Pokoje kategorie A (12x) mají přímo související sociální zařízení a východ na balkon. Dvoulůžkové pokoje kategorie „B“  mají výstup na balkon a WC s hygienickým vybavením (2x) nebo mají výstup na balkon a WC s hygienickým vybavením společné s vedlejším pokojem (2x).

Všechny pokoje jsou vybaveny elektrickými polohovacími lůžky, signalizačním zařízením pro přivolání personálu, nábytkem, s možností připojení telefonu a televizní antény pro analogový nebo digitální signál.

V zájmu plynulého přechodu z domácího prostředí chceme minimalizovat stresovou zátěž uživatele z neznámého prostředí tím, že si sebou může vzít drobné blízké předměty, které ho denně obklopovaly i před příchodem k nám (obrázek, vázička, kniha, hrníček…). Na patře jsme vytvořili reminiscenční koutek vybavený kuchyňským a jídelním nábytkem, který je našim uživatelům blízký, neboť jej mnozí měli doma. Tato část je aktivně využívána a můžeme říci, že je mezi uživateli oblíbená - pravidelně  zde snídají a obědvají.

Domov se zvláštním režimem se liší od "klasického" domova pro seniory v několika ohledech. Na prvním místě je pro nás důležitá bezpečnost našich uživatelů, kteří vlivem svého onemocnění, snížením svých kognitivních schopností, nedokáží určité situace správně vyhodnotit.

Například:

  • na všech informačních tabulích na patře se nepoužívají špendlíky, háčky apod., ale potřebné dokumenty jsou nalepeny na tabuli sprejem nebo pomocí magnetických pásek
  • na celém oddělení je omezen výskyt ostrých nebo jinak nebezpečných předmětů, kterými by si mohli uživatelé ublížit
  • z bezpečnostních důvodů nemají uživatelé na pokojích k dispozici varnou konvici či lednici
  • vyhodnocením individuálního rizikového plánu jednotlivých uživatelů lze vstupy na balkony z pokojů z bezpečnostních důvodů podle potřeby uzamknout
  • na chodbách nejsou umístěny jedovaté pokojové rostliny
  • na schodišti jsou uzamykatelné branky, pokud jsou uživatelé této služby schopni samostatného pohybu po domově, využívají k tomu výtah
  • mimo areál Domova mají uživatelé vždy zajištěn doprovod - ošetřující personál, rodina - např. vyšetření u lékaře, návštěva úřadu, vycházky po okolí, využití dalších veřejných služeb.

Více o ubytování v Domácí řád.

Ukázky pokojů najdete v sekci "Fotogalerie".