Změna velikosti písma

Drobečková navigace

Úvodní stránka > Domov se zvláštním režimem > Bon Appetit DsZR

Bon Appetit

Počátkem roku 2013 se začal v DpS Předklášteří ve spolupráci s Českou alzheimerovskou společností realizovat program zaměřený na zvýšení kvality stravování a stolování uživatelů. Program nese jméno Bon Appetit a jeho počátky bychom mohli hledat ve Francii, kde byl tento program vyvinut ergoterapeutkou a trenérkou dlouhodobé péče Jitkou Zgola a šéfkuchařem a konzultantem mezinárodní hotelové sítě Gilbertem Bordillonem. 

  Jitka Z. a Gilbert B.

Jitka o programu říká: „Věříme, že jídlo má moc vnášet do zařízení dlouhodobé péče atmosféru domova. Znalost metod, jimiž to lze provést, se však nerodí sama od sebe z dobrých úmyslů. Je třeba podrobně analyzovat potřeby a program naplánovat a realizovat za nepřetržité spolupráce všech úseků a oddělení v zařízení. Jedině tak je možné vrátit jídlu v dlouhodobé péči takovou vážnost, která mu náleží. Stolování patří k nejdůležitějším součástem péče o klienty. Posláním programu Bon Appetit je umožnit klientům takový způsob stolování, při němž zůstává zachována jejich důstojnost, identita a kontakt s rodinou a kulturou, a který zároveň umožňuje reagovat na měnící se potřeby klientů v průběhu jejich pobytu v zařízení.“ Radostzjidla: Lidé. Radostzjidla [online]. [cit. 2013-09-06]. Dostupné z: http://radostzjidla.cz/lide

Hlavním záměrem zmíněného programu je možnost poskytovat uživatelům takové podmínky, aby se při stolování a stravování neopomínalo na možnost jejich vlastního rozhodování, respektování a podpora jejich dosavadní samostatnosti.

 uživatelka DpS Předklášteří

A právě i pracovníci DpS se snaží u uživatelů o maximální zachování co nejvyšší možné úrovně důstojnosti, jejich identity, samostatnosti, samozřejmě i kultury a etiky při stolování.

Jako realizační tým pracovníků reagujeme na měnící se potřeby uživatelů, které s sebou přináší změna zdravotního stavu, postupující Alzheimerova choroba, nebo nástup do zařízení nového uživatele.

Při realizaci řešíme i otázky týkající se nejen vhodného způsobu podávání stravy našim uživatelům, ale zamýšlíme se nad kulturou stolování – pohodlné sezení, dostatečný prostor, doplňky ke stolování apod.

Snažili jsme se eliminovat nepříjemné rušivé vlivy například hluk. K zamyšlení nás vedlo i pohodlí našich pracovníků, kteří podávají stravu. Nemalou roli hrála skutečná celková doba servírování a konzumace jednotlivých pokrmů.

Původně byl program Bon Appetit realizován pouze na službě Domov se zvláštním režimem, poté se jeho působnost rozšířila i pro uživatele služby Domov pro seniory.

Program Bon Appetit je časově dlouhodobá záležitost, na které hodlá náš domov stále pracovat.

Radost z jídla